מכללת כישורים-קישורים - אלימות כלכלית כלפי נשים במסגרת הנישואין
  

         אלימות כלכלית כלפי נשים במסגרת הנישואין

 
 
   
מאת: ד"ר אורית אטיאס

אחת התבניות של אלימות מצד גברים כלפי נשים במסגרת הנישואין, היא האלימות הכלכלית. תבנית זו של אלימות היא מתוחכמת ביותר, בשל העובדה כי פעמים רבות היא סמויה מעיני החברה ואף יותר מכך, אינה מוגדרת ומובנת בעיני הקורבן עצמו.

אלימות כלכלית מוגדרת כמצב שבו בן הזוג שולט על כל המקורות הכספיים, המשאבים הכלכליים ועל כל ההחלטות הכלכליות הקשורות לאישה ולאורח חייה. אף על פי שעל פני השטח נראה כי האישה יכולה לחיות חיי מותרות, חוסר השליטה על כספה ועל האפשרויות הכלכליות העומדות בפניה, מונע ממנה את האפשרות לבחור בתעסוקה, השכלה, טיפול רפואי וזכויות כלכליות כזכות על רכוש ועל ירושה. 

"כשבן הזוג מונע מאשתו להתקלח במים חמים ומסרב לתת לה לחמם בחורף את חדרו של התינוק או לקנות טיטולים הרי זאת הרעבה, התאכזרות, התעללות לכול דבר" אומרת רבקה נוימן, מנהלת מקלט לנשים מוכות. אלימות כלכלית מתקיימת גם במשפחות שמצבן הכלכלי איתן, ועשויה אף לגעת בנשים משכילות, עובדות, המייצרות הכנסה משל עצמן שעליה הבעל משתלט. באלימות כלכלית שבה בן הזוג משתלט על כל הכספים, הנכסים המשותפים והמשאבים הכלכלים או שווי הכסף של האישה נוצר מצב שבו לאישה אין גישה לכספים.

ללא יכולת כלכלית עצמאית, היא נתונה לחסדי בן זוגה לצרכי פרנסתה ופרנסת ילדיה. אין באפשרותה להחליט באופן עצמאי על קניות, החל במזון, ביגוד, רפואה וכלה במכונית, לימודים או חוגים לילדים. בנוסף, גם אם יש לה הכנסה אין לה זכות להשתמש בה, והיא אחראית לתשלום החובות הכספים שיצר בן זוגה ללא ידיעתה ואישורה. אלימות כלכלית נוצרת בתהליך שנעשה באמצעים שקריים, בעורמה, בהונאה, באיומים והפחדות. לכן, ברגע מסוים (לעיתים כאשר הצ'קים שלה חוזרים, כרטיסי האשראי לא מכובדים, חשבון הבנק נחסם או כשהיא נזקקת לטיפול רפואי פרטי ומגלה שאין כסף בחשבון הבנק המשותף -אליו היא מעבירה את משכורתה) האישה מבינה שהיא נשארה בחוסר כול, ואף לעיתים בחובות כבדים שבעלה לקח על שמו בלבד והיא מחויבת להחזיר אותם. 

כך נוצר מצב שאשתו של גבר אמיד שנראית על פניו כבעלת רכוש וכספים, תלויה בו לחלוטין מבחינה כלכלית עד כדי מצוקה כלכלית ואפילו חיי עוני ללא כסף לקיום. אם הוא לא עושה קניות היא עשויה להישאר אפילו ללא אוכל (גם אם היא לובשת את מיטב בגדי מעצבי האופנה). מכאן הדרך לצאת לעצמאות כלכלית באופן עצמאי ללא עזרה, ובעיקר אם היא עדיין מעוניינת להמשיך לחיות עם בעלה, קשה ביותר. 

דרכי פעולה של בן הזוג
אלימות כלכלית מבוססת על הפחד והחשש של האישה מפני התפרצויות זעם או ביקורת מתמדת של בן הזוג. נשים מוותרות על הכסף שהן מרוויחות ועל מקומן בניהול התקציב בגלל השלטת פחד. כך יכול הבעל למנוע גישה מבת הזוג לחשבונות הבנק המשותפים או להציג לה דיווחים שקריים או חלקיים של המצב הכלכלי האמיתי. הוא יכול להחזיק חשבון בנק פרטי ללא ידיעת האישה, חשבון שבו הוא יכול לקחת הלוואות בסכומי עתק, כאשר חובת ההחזרה מוטלת גם על האישה למרות שלא ידעה על הלוואות אלו. הוא יכול למכור את מכוניתה - שרשומה על שמו - ללא ידיעתה, לרוקן את חשבון הבנק המשותף, לסרב לשלם תשלומי משכנתא, למנוע מזונות לילדים ולמנוע את רישום האישה כשותפה שווה בנכסים המשותפים. הבעל קובע כמה כספים תוציא האישה, הולך איתה לקניות, גוער, יוצר מריבה או מתווכח על כל קנייה ומעורר בה חרדה מפני תגובתו באם העזה לקנות חפץ או דבר מזון שלא אושר על ידו, לעיתים מקציב לה סכום סמלי בלתי אפשרי, שעימו היא אמורה לפרנס את עצמה וילדיה.

מה אפשר לעשות?
טיפול בתופעה זו כמלווה לאלימויות אחרות כאלימות פיזית או רגשית, בדרך כלל יתרכז באלימויות האחרות (מקלט לנשים מוכות, סיוע תקציבי או סיוע לאישה לצאת לשוק העבודה או כלים להתמודדות עם השפלות ואלימות רגשית). במקרה זה הנשים הנפגעות אינן מוכות, והתמודדות עם האלימות הרגשית אינה מהווה פתרון עבורן. הן נמצאות בשוק העבודה ולכן לא מקבלות סיוע תקציבי. מאידך גיסא, אם אינן עובדות הן לא יכולות לקבל סיוע תקציבי משום שהמדינה אינה מכירה באלימות זו. נשים אלו נמצאות במלכוד של עוני, בושה ופחד (מהבעל, מהנושים, פחד להישאר לבד בלי כלום). הן אינן יכולת להתמודד עם המצב באופן עצמאי ללא עזרה ומערכת התמיכה הקיימת לנשים נפגעות אלימות לא נותנת להן מענה.

עצם המשגת התופעה והקריאה לתופעה בשם "אלימות כלכלית" תעלה את המודעות לתופעה. דיון ציבורי בנושא אף הוא יכול להעלות את המודעות. בנוסף,לטיפול ולמניעת התופעה נדרש שימוש באסטרטגיות התערבות מרבדים שונים: חברתיים, פוליטיים, תקשורתיים ומשפטיים כגון: הקמת עמותות שתפעלנה תוכניות סיוע, טיפול והתערבות המלמדות את הנשים להיות מעורבות בנושאים הכספיים של הבית: כנגישות לחשבונות הבנק (לדעת לקרוא את דפי חשבון הבנק), כדאגה להירשם בכול הנכסים המשותפים ולהבין כי האישה הינה שוות זכויות וחובות לכל אספקט במערכת הזוגית. 

יצירת בטוחות כלכליות נזילות הרשומות על שם האישה בלבד-קופת גמל או קרן השתלמות, עריכת הסכם ממון טרם נישואין הכולל הסדרים כספיים בנישואין, ומונע אפשרות לשליטה שאינה הדדית על כספי אחזקת הבית, המשך והעברת חוקים המתייחסים לאלימות כלכלית כאל עברה פלילית, או לפחות כאל אלימות. בהקשר זה, ניתן להציע כהצעת חוק בקשה להוספת הוראה בחשבון בנק משותף, על פיה תמיד יהיה צורך בחתימה של שני בני הזוג במקרה של הוצאת כספים מעל סכומים מסוימים, כך גם לגבי חסכונות.

 

     
   למידע נוסף ורישום לקורס 
הכנסו פרטים מטה
 
 
 

1 סיבות ללמוד בכישורים-קישורים :
 
מכללת בוטיק 
מכללת כישורים-קישורים היא מכללת "בוטיק ". בשונה מבית חרושת בבוטיק מתאימים את הבגד ללקוח. בכישורים אנו לומדים מקרוב את הלקוח שלנו ומתאימים לו את התוכנית המתאימה .המשך
 
הרמה האקדמית  התוכניות עומדות בסטנדרטים אקדמיים הגבוהים ביותר: כל המנחים והמרצים במכללה הם בעלי תארים מתקדמים מאוניברסיטאות מוכרות כמו כן יש לנו הכרה של איגודים מקצועיים המשך
 
המנחים והמרצים  צוות המנחים והמרצים שלנו הם אנשי מקצוע מהשורה הראשונה בארץ: בעלי כריזמה,
כושר מנהיגות, מקצוענות,ידע וניסיון. בנוסף חשיפה למגוון סגנונות ההנחיה של המרצים מסיעת לכל לומד למצוא את הסגנון האישי שלו.המשך
 
המלצות של לקוחות  למעלה מ-20,000 לקוחות: אנשים פרטיים וארגונים למדו אצלנו וממליצים עלינו.
שמנו עובר מפה לאוזן כבר למעלה מ-20 שנה .המשך
                                                                                                                  חפש באתר:             
     
 
 
 

צרו קשר

מכללת כישורים-קישורים 
מזכרת בתיה, רוטשילד 12
מיקוד: 7680400
טל. 08-699116108-6991161
פקס. 08-6991160
דוא"ל info@kishurim-center.com
        
© All rights reserved   info@kishurim-center.com