מכללת כישורים-קישורים - חזון שווה המון
  

         חזון שווה המון

 
 
   
חזון שווה המון
מאת: חנה בית הלחמי

חזון: נבואה, אידיאל, משאת נפש, תמונה דמיונית, חזות.
נבואה: חזון, התנבאות, ניבוי, חיזוי העתיד, כושר ניבוי, ניחוש, רוח הקודש, דברי נביא; הגדת עתידות.
אידיאל: שאיפה, חזון, משא-נפש, מופת, שיא השלמות, חלום שמנסים להשיגו.
ראיית-הנולד: חזון, ניבוי העתיד, רוחק-ראייה.
 
בכל מסמך רשמי של חברה בינלאומית המכבדת את עצמה, ניתן למצוא בדרך כלל שני מושגים חשובים:
1.      חזון (Vision)
2.      הצהרת משימה (Mission Statement)
חזון, בראייה הפרגמאטית העסקית, הוא עניין חשוב אולם נמדד בתוצאותיו, ולכן מכיל הן את משאת הנפש והן את יעד-העל המעשי. המסר החשוב שבחלוקה לחזון ולהצהרת משימה, הינו שחזון אכן שווה המון – ובתנאי שגזרנו ממנו באותה הנשימה גם את המדד המרכזיליישומו. לעיתים אנו עושים את זה בכוונה ובידיעה, ולעיתים מבלי דעת. ה"חולמים" שבינינו – לא עושים זאת בכלל. ההבדלים ניכרים בדיוק, המהירות והמיקוד שבמסלול להשגתהחזון. המדד אינו בהכרח השגתו, אלא השגתה של הצהרת המשימה, המתעדכנת מדי פעם ומקדמתאותנו שלב אחר שלב למימוש חזוננו.
הצהרת המשימה, מוגדרת ע"י יועצים אמריקאים – מולדת המושג Mission Statement – כמשימה מרכזית, תכלית (purpose ), הסיבה לקיומינו[1]. על הצהרת המשימה להבהיר במספר משפטים מי אנחנו, מה ואיך אנו עושים ולאיזו מטרה[2].

חזון קשור קשר הדוק ובלתי אמצעי למנהיגות. שמעון פרס אמר פעם לרובין שארמה (הנזיר שמכר את הפרארי), שמנהיגות פירושה "לחיות עבור משהו גדול מעצמך". חזון הוא משהו גדול מעצמך, ומנהיג/ה נמדד/ת לכן בחזונו/ה, בהצהרת המשימה שלו/ה, ביישומה וביצירת הצהרות משימה נוספות ומתקדמות יותר לאורך הדרך. מבחינה זושמעון פרס יכול להוות מודל למנהיגות וחזון הן בתקומתם והן בכישלונם. היכן שבהתאם לחזונו (מזרח תיכון חדש, למשל) קבע הצהרת משימה (מרכז פרס לשלום, למשל – שגם לו יש חזון והצהרת משימה משלו) – שם הצליח להוביל מהלכים אל מעבר לאופק המחשבה והדמיון של כולנו. במקומות בהם לכאורה לא קבע לו חזון והצהרת משימה תואמת (במיצוב הפוליטי שלו, למשל – שנראה כאילו התייחס אליו ברמות נמוכות יותר של כליםומטרות) – שם נכשל, בעיקר בדימוי הציבורי שנוצר לו בגינם. חשוב לכולנו לזכור, כיחזון ללא מנהיגות שתוביל אותו, נשאר מילה ריקה. מי שרואה את עצמו/ה כמנהיג/ה (בקטן או בגדול...), נוטל/תעליו/ה ליצור, לעצב ולהוביל את החזון, גם אם אותו חזון מבטא שאיפת לב, משאת נפשואידיאל קבוצתי.
איך מגבשים חזון?
בבואנו לגבש חזון, חשוב שנדע שחזון הוא בעצם מציאות חזויה. כלי האימון האישי ה"פרימיטיבי" והבסיסי ביותר שניתן להשתמש בו, הוא מכתב שאנו כותבים אל עצמנו מהעתיד, ובו אנו מספרים לעצמנו - לאדם, לקבוצה או לארגון של היום, על חיינו באותו הווה עתידי שהגדרנו כרחוק דיו על מנת להציב בו את החזון. נניח – מכתב ממני בשנת 2020, המספר לי היום (2006) על חיי בהווה (של 2020).
חשוב מאוד שהחזון יכלול בתוכו רב ממדיות מתבקשת: אנושית, סביבתית, איכותית, כלכלית, עסקית, משפחתית, לאומית/ביטחונית, מעמדית וכיו"ב. על מנת להבין את אותה רב ממדיות, והיות וגם חזון של חברה מורכב למעשה מחזונם של א/נשים, כדאי להדפיס ולהציב מול עינינו את "מעגל החיים של האדם השלם" מבית LMI[3] .
החזון מכיל את החלומות, הנטיות ושאיפות הלב שלנו, כמו גם את מה שאנו חוזים כהתפתחות עתידית ורצויה של הסביבה בה אנו מתקיימים כארגון או כפרט, ושלנו בתוכה. החזון כולל גם את שאיפות המובילות וההנהגה שלנו, שכן אם לא נגדיר את ההווה העתידי שלנו, תיאור ציורי ומפורט, כמובילות ומובילים בתחומינו – איך נדע לאן ללכת? איך נגיע לשם?
חשוב לזכור שהחזון אינו עומד בפני עצמו אלא הוא חלק מהאסטרטגיה הכוללת שלנו לארגון או לחיים. חלקו ה"חזוני" הוא האידיאל העתידי, חלקו המעשי הוא הצהרת המשימה - ורק אחריו באה התכנית האסטרטגית, שהיא המדיניות והדרך בה אנו מגיעים למימוש הצהרת המשימה שלנו, ובלעדיה לא ניתן לתכנון ולבצע את תכנית העבודה הפרטנית.
לסיכום אומר, שעל מנת שחזון יהיה כוכב הצפון לפיו ננווט את דרכינו להצלחה והישגים גדולים, עליו לצמוח מהמציאות הקיימת, להציב את עצמו מרחק מה מעבר לאופק ולטווח הראות העכשווית שלנו, עליו להכיל את הצהרת המשימה, ממנה אנו מייצרים את הדרך (=האסטרטגיה), והחשוב ביותר – על החזון והצהרת המשימה להיות ברורים על מנת שכו-לם יבינו אותם ויוכלו להזדהות, להפנים ולצעוד לאורם!
בהצלחה!
 ---------
 
תרשים - חזון-אסטרטגיה-טקטיקה
על Coaching
הכותבת היא יועצת שיווק ואסטרטגיה, מאמנת אישית, 
 
 
     
   למידע נוסף ורישום לקורס 
הכנסו פרטים מטה
 
 
 

1 סיבות ללמוד בכישורים-קישורים :
 
מכללת בוטיק 
מכללת כישורים-קישורים היא מכללת "בוטיק ". בשונה מבית חרושת בבוטיק מתאימים את הבגד ללקוח. בכישורים אנו לומדים מקרוב את הלקוח שלנו ומתאימים לו את התוכנית המתאימה .המשך
 
הרמה האקדמית  התוכניות עומדות בסטנדרטים אקדמיים הגבוהים ביותר: כל המנחים והמרצים במכללה הם בעלי תארים מתקדמים מאוניברסיטאות מוכרות כמו כן יש לנו הכרה של איגודים מקצועיים המשך
 
המנחים והמרצים  צוות המנחים והמרצים שלנו הם אנשי מקצוע מהשורה הראשונה בארץ: בעלי כריזמה,
כושר מנהיגות, מקצוענות,ידע וניסיון. בנוסף חשיפה למגוון סגנונות ההנחיה של המרצים מסיעת לכל לומד למצוא את הסגנון האישי שלו.המשך
 
המלצות של לקוחות  למעלה מ-20,000 לקוחות: אנשים פרטיים וארגונים למדו אצלנו וממליצים עלינו.
שמנו עובר מפה לאוזן כבר למעלה מ-20 שנה .המשך
                                                                                                                  חפש באתר:             
     
 
 
 

צרו קשר

מכללת כישורים-קישורים 
מזכרת בתיה, רוטשילד 12
מיקוד: 7680400
טל. 08-699116108-6991161
פקס. 08-6991160
דוא"ל info@kishurim-center.com
        
© All rights reserved   info@kishurim-center.com