מכללת כישורים-קישורים - מי המנהיג האידיאלי שלך?
  

         מי המנהיג האידיאלי שלך?

 
 
   
מי המנהיג  האידאלי שלך ?
 
כתבה : שמחה לוין ,מנכ"לית מכללת כישורים-קישורים ,מומחית להכשרת מנהיגות
 
בימים אלו של טרום בחירות עולה ביתר שאת שאלת המיליון דולר : מהי מנהיגות ?
 
תופעת המנהיגות היא אחת התופעות הכי נחקרות במדעי החברה ויש הרבה מאוד הגדרות למנהיגות והרבה גישות למנהיגות .
 
בחרתי להביא בפניכם לקט של חוות דעת של מנהיגים ואנשי מקצוע שונים המתייחסים לשאלה : מהי מנהיגות ? ומהו המנהיג האידיאלי ? אולי זה יעזור לכל המתלבטים בהחלטה למי להצביע בבחירות הקרבות .
 
קודם כל נתחיל בהגדרה פשוטה לפי האנציקלופדיה למדעי החברה :
 
נכשלו הניסיונות לאתר תכונות אופי הסגוליות כביכול ,למנהיגים ,או לגלות טיפוסי אישיות
 
 " מנהיגותיים " מעצם טבעם : הוכח כי אנשים שהם מנהיגים בקבוצה פלונית הם מונהגים בקבוצות
 
אחרות וכן להפך ".
 
לפי הגדרה זו מנהיגות איננה תופעה חד משמעית. ניתן לומר שמנהיג הוא מי שאחרים רואים בו מנהיג .לא מספיק שמשהו יאמר על עצמו שהוא מנהיג ,מי שקובע את מנהיגותו אלא המונהגים וכלן אדם יכול להיות מנהיג בחברה או בקבוצה מסוימת ובקבוצה אחרת הוא יכול להיות רק מונהג .
 
אז נתחיל עם דבריו של וינסטון צ'רצ'יל בנאום מ9.1.1941  :
 
" תמיד סבור הייתי שגורל האנושות במסעה הכביר נקבע לטוב או לרע-אבל בעקר לטוב –על ידי אנשים גדולים וברגעי הכרעה גדולים "
 
צ'רצ'יל סבור היה איפה שמנהיגות נמדדת ועומדת למבחן על היכולת לקבל החלטות בשעת משבר .
 
ומה עם בן גוריון ,אחד משלנו שנחשב עד היום ובצדק למנהיג הגדול שיותר שקם לעם היהודי
 
מה אומרים עליו ?
 
כותב עליו מיכאל בר זוהר : "אותם מנהיגי פועלים היוו חבורה מיוחדת במינה –אנשים רבגוניים ,אנשי הגות ורוח ,מעמיקים חקור, מתלבטים ומתחבטים בבעיות של חברה צודקת, משחרים ומחפשים ללא קץ ,תימהוניים במקצת לפעמים .לעומתם היה בן גוריון אחד הבודדים ,שידע מה הוא רוצה שהבין משמעותו של מעשה פוליטי, של בניית כוח פוליטי ושימוש בכוח פוליטי. הוא ידע לפרוץ ולהוביל בכיוון הברור הנראה לו ".
 
לפי בר זוהר מנהיג צריך להיות איש פוליטי .מנהיגות לשיטתו נמדדת ביכולת להוביל בכוון ברור ולכך נדרשת הבנה פוליטית ,בניית כוח פוליטי ויצירת בריתות ופוליטיקה ארגונית .מנהיג כרוך איפה לפי תזה זאת עם היכולת לנהל כוח ולהבין חלוקת כוח ומשחקי כוח .
 
 
 
 
 
 
 
יעקב חורגין (בחירתו של הגורל הלאומי) מביע דעה אחרת לגמרי .הוא חושב ששיקולי רווח והפסד הם ממש לא לעניין כשמדובר במנהיג אמתי .הוא כותב שמנהיג הוא " דוברו של המחר של מרחבי ההיסטוריה ,של המאזן הכללי הגדול ,שקביעותיו מהוות את תחזית העתיד הלאומי. הגיונו הוא הגיון הוא הגיון ברזל של כורח הקיום של האומה, של ייעודה הלאומי ,שבפניו  מתבטל ערכם האריתמטי של כל המושגים של רווח והפסד, על כדאי ולא כדאי. במקום אלה דרושים כאן כנפיים,אינטואיציה ,דמיון, אמונה ,במילה אחת : חזון "
 
יהושפט הרכבי רואה את המנהיג כמורה הלאומי :" הוא המחנך .פעמים הוא נוקט מדיניות שאיננה פופולארית מתוך שיקול דעת שזהו צו השעה .הוא מעצב את דעת הקהל ואינה מקבלה כנתון ."
 
יהושפט הרכבי בעצם עונה על שאלה מהותית הקשורה למנהיגות : האם מנהיגות פופולרית היא המבחן למנהיגות אמתית ? האם מנהיג צריך לבטא את רחשי הלב ואת המגמות הלאומיות והחברתיות או שמנהיג יוצר ,מכוון ומוביל חזון חדש גם במחיר של חוסר פופולריות ?
על כך אומר הרכבי : יכול להיות מנהיג הנוהה אחר דעת הקהל ואפילו יש לו בקורת על מגמתה ,הוא כה רגיש לדעת הציבור וחותר למלא את חפצו שאינו מתאמץ כלל לכוון את דעת הקהל .זהו המנהיג המונהג. מנהיגותו היא פועל יוצא מהפופולאריות שלו ".
 
השאלה הכי נפוצה הקשורה למנהיגות היא השאלה של הכריזמה :
 
האם מנהיג  צריך להיות כריזמטי ?
 
שולמית הר אבן מתייחסת לכך במאמר פרי עטה (תסמונת דולציאנה ) והיא כותבת : "הכריזמה לבדה אינה מנהיגות: היא הבטחה מתמדת של מנהיגות ,הבטחה שאינה מתגשמת במציאות ,אלא לטווחים קצרים ,אך משום מה אנשים בתוכנו זקוקים להבטחה זאת שוב ושוב .ועל מנת לשמוע אותה ,שוב ושוב הם מוכנים אפילו למחוק כל אום מקרים ,שבהם המנהיג שלהם הבטיח ולא קיים,נטש את המערכה ,או פשוט שיקר .כאמור התדמית הישנה היא הנחרטת ".
 
מנהיגים הם מסכי השלכה ,אנחנו משליכים עליהם את כל הצרכים הפסיכולוגים שלנו .אם אנחנו זקוקים מבחינה רגשית לאנשים חזקים נשליך על המנהיג שנראה הכי חזק את הצרכים שלנו ונבחר בו כמנהיג שמושך אותנו .אם אנו נזקקים למנהיגות רטורית ,נחפש בשטח את המנהיג שנראה לנו דובר בחסד .זה לא בהכרח אומר ,שהוא המנהיג הכי כריזמטי אבל זה בהכרח מעיד עלינו כשאנחנו משליכים על זה או אחר את הצורך שלנו .מנהיגות היא משחק פסיכולוגי של תדמיות .
 
כל אחד ואחת מאתנו רעיון אידיאלי לגבי המנהיג הראוי לנו .
 
אז מיהו המנהיג האידיאלי שלכם ? מהם הצרכים הפסיכולוגים שלכם כשאתם בוחרים ? האם אתם מחפשים מנהיג שהוא מחנך ? או אולי מנהיג כריזמטי ? מנהיג פוליטי ? מנהיג שיודע לקבל החלטות קשות בשעת משבר ?
 
במי תבחרו ?
 
     
   למידע נוסף ורישום לקורס 
הכנסו פרטים מטה
 
 
 

1 סיבות ללמוד בכישורים-קישורים :
 
מכללת בוטיק 
מכללת כישורים-קישורים היא מכללת "בוטיק ". בשונה מבית חרושת בבוטיק מתאימים את הבגד ללקוח. בכישורים אנו לומדים מקרוב את הלקוח שלנו ומתאימים לו את התוכנית המתאימה .המשך
 
הרמה האקדמית  התוכניות עומדות בסטנדרטים אקדמיים הגבוהים ביותר: כל המנחים והמרצים במכללה הם בעלי תארים מתקדמים מאוניברסיטאות מוכרות כמו כן יש לנו הכרה של איגודים מקצועיים המשך
 
המנחים והמרצים  צוות המנחים והמרצים שלנו הם אנשי מקצוע מהשורה הראשונה בארץ: בעלי כריזמה,
כושר מנהיגות, מקצוענות,ידע וניסיון. בנוסף חשיפה למגוון סגנונות ההנחיה של המרצים מסיעת לכל לומד למצוא את הסגנון האישי שלו.המשך
 
המלצות של לקוחות  למעלה מ-20,000 לקוחות: אנשים פרטיים וארגונים למדו אצלנו וממליצים עלינו.
שמנו עובר מפה לאוזן כבר למעלה מ-20 שנה .המשך
                                                                                                                  חפש באתר:             
     
 
 
 

צרו קשר

מכללת כישורים-קישורים 
מזכרת בתיה, רוטשילד 12
מיקוד: 7680400
טל. 08-699116108-6991161
פקס. 08-6991160
דוא"ל info@kishurim-center.com
        
© All rights reserved   info@kishurim-center.com
מכללת כישורים-קישורים - Coaching, הנחיה, קורסים לארגונים, התפתחות אישית והעצמה, העצמה נשית, פיתוח מנהלים, ייעוץ ופיתוח ארגוני ואסטרטגי.
קואצ'ינג   |  קורס אימון אישיאימון אישי לזוגיות | מנחי קבוצות | פיתוח ארגוני | מכללת כישורים-קישורים , רוטשילד 12  מזכרת בתיה