מכללת כישורים-קישורים - ניתוח טיפוסי אישיות של המנהיגים המובילים בבחירות הקרובות
  

         ניתוח טיפוסי אישיות של המנהיגים המובילים בבחירות הקרובות

 
 
   
כתבה :שמחה לוין ,מנכ"ל כישורים-קישורים ,מהמומחיות המובילות בארץ לפיתוח מנהיגות מחברת הספר "פוליטיקה זה כו בשבילי " והספר "להפוך חלום למציאות ".
 
הקדמה
מתגעגעים למנהיג מיתולוגי כמו פעם ? לבן גוריון ? לרבין ? לשרון ?
 
הבחירות בפתח ואיתם עולה מחדש הגעגוע למנהיג מיתולוגי ,כמו פעם .
 
האם בבחירות הנוכחיות נראה סוף סוף מנהיגים כמו פעם ?
 
רגע לפני שאתם הולכים להצביע בקלפי,קבלו ניתוח אישיות של המועמדים
המובילים על פי המיתולוגיה היוונית  :בנימין נתניהו , שלי יחימוביץ ,אהוד ברק ,יאיר לפיד ,איווט ליברמן ,דרעי ,ציפי לבני .
 
קבלו את זה שחושב שהוא אלוהים ,זה שיש לו בעיות עם אבא שלו וזאת שמחזיקה
חץ וקשת .
 
ממציאת השיטה לניתוח אישיות על פי טיפוסים של המיתולויגה היוונית היא פרופ'  ג'ין שינודה בולן ,פסיכואנליטקאית יוניגאנית ,מאונברסיטת קליפורניה בארה"ב.
הנחת היסוד של התאוריה היא שבכל אחד מאיתנו פועלים כוחות פנימיים-ארכיטיפיים (היוונים קראו לכחות הפנימיים הללו בשמות של אלים או אלות ) שמפעילים אותנו.
האלים הם למעשה האנשה של טיפוסי אישיות.בכל אחד מאיתנו יש בדרך כלל אל/ה אחד דומיננטיים שמסבירים את ההתנהגות שלנו ,אץ דרך החשיבה שלנו,א התגובות שלנו ואת האישיות שלנו .לעיתים קרובות נמצא שיש באדם שני אלים מנוגדים שמושכים אותו לכיוונים שונים ויוצרים קונפליקט בהתנהגות שלו.
 
כיועצת אסטרטגית העוסקת בפיתוח מנהיגות והעצמה בכלים אימונים אני משתמשת בתאוריה של בולן ככלי מעשי לבחינת טיפוסי אישיות של אנשים בכלל ושל מנהיגים בפרט .
הבנת האל או האלה ששולטים בהתנהגות של אדם מסוים עוזרת לנו ,להבין מה מפעיל את המנהיגים שלנו .
 
הכלי עוזר לנו לראות :
מיהו האיש האמיתי  מאחורי המסיכה הפוליטית  ? מה הכוחות הפנימיים ששולטים בו ?
 
מהם הכוחות המנוגדים שמפעילים את נתניהו  ?
 
מה פשר הדימיון והשוני בין ביבי נתניהו ואהוד ברק ?
 
מדוע איווט ליברמן דוחף למלחמה ?
למה כל כך קשה לציפי לבני לקבל קולות מנשים ?
 
מדוע שלי יחימוביץ   שמה על סדר היום שלה מלחמה בטיקונים  ?
מה יש ביאיר לפיד שהופך אותו לאטרקטיבי ?
 
ואיך דרעי  הוא  כמו האל התחבולן שמתעתע בכולם ?
 
 
 
 
במאמר הנוכחי בכוונתי לעשות נסיון אוביקטיבי להשתמש בכלי כדי לנתח את המועמדים בבחירות הקרובות ולתת  לכם כלי נוסף שיאפשר לכם לבחון את המנהיגים
שלנו.אין בכוונתי להביע את דעותיי האישיות וכל ניסיון לחפש את עמדתי הפולטית
בטעות יסודו.
 
 
אז בואו נתחיל עם ראש הממשלה שלנו בנימין נתניהו

האל אפולו
 
בנימין נתניהו נשלט על ידי שני כוחות פנימים חזקים וסותרים שמיוצגים על ידי
האלים אפולו מצד אחד ופוסידון מצד שני.
מצד אחד,אפולו היה הבן המועדף על אלוהים ( זאוס ) והאל השני בחשיבותו.מטרתו היתה להוציא לפועל את רצונו של אביו.עד כאן זה נשמע לכם מוכר  ?
הרי גם ביבי הושפע עד מאוד ממשנתו הקיצונית של אביו ,הפרופסור בן ציון השנוי במחלוקת.בכל הראיונות שלו בתקשורת הוא מזכיר את משנתו של אביו הדחוי כבסיס למשנתו הפולטית .
מצד שני יש בביבי יסוד חזק של פוסידון –אל הים.כדי להבין את הרגשות הקיצוניים שהוא מגלם צריך רק להסתכל על התנודות העזות של הים.
 
זה מה שעושה את בנימין נתניהו למועמד המורכב והמענין ביותר מבחינה פסיכולגית .
העובדה שבנתניהו שולטים שני אלים שמצויים בקונפליקט נצחי בינהם .מצד אחד יש בו
יסוד חזק וחיובי של האל אפולו שהיה אל ראציונאלי ,הגיוני  ,נאה ורהוט אבל מצד שני יש בו גם אלמנטים חזקים של פוסידון , אל הים שהוא בלתי צפוי ,לא יציב ,נוטה למצבי רוח, לא עקבי,מושפע מכל רוח ואפילו מבוהל ולחיץ בעת סערה .
הכוח הפנימי של    אפולו ששולט בו מנסה להסתיר ולהחביא את הכוח המפעיל של פוסידון .
בעיתות שלום זה עובד ,אבל בעיתות לחץ הרגשות שולטים בו ,הדברים יוצאים  משליטתו ואז פוסידון  מתגלה במערומיו-היסטרי,מתנדנד,מבוהל,לא מאורגן .
החלק של האל אפולו הוא החלק הפרזנטטיבי הוא זה שמאפשר  לנתניהו  להראות כמו  אל השמש –יש לו קסם אישי וחום שפועלים על ההמונים אבל כמו השמש אסור להתקרב אליו יותר מידי כי הוא עשוי לשרוף (ראו מקרה כחלון ) .מצד אחד כמו אפולו הוא שומר על מרחק רגשי,מאוד ראציונאלי,מאוד ממוקד מטרה שכן אפולו היה קשת מצוין שידע  לסמן מטרה ולהגיע אליה בזכות נחישות,התמדה ורצון חזק.הוא הבן של האלוהים ורוצה מאוד לדמות לאלוהים-לזאוס ולכן הוא תמיד מעריץ אנשים גדולים מן החיים.בנסיבות מסוימות הוא עשוי להגיד  –אני לא אלוהים כיון שהוא פוחד מהציפיות ממנו .אולי כי בסתר ליבו הוא יודע שהוא לא כמו אביו .
 
 
 
כמו אפולו הוא מאוד מעריך סדר והרמוניה .אבל הצד של פוסידון גורם לו לחוסר איזון ולמאבק מתמיד.
מה שמדהים הוא שאפילו מערכת היחסים שלו עם נשים דומה לזו של האל אפולו שאכל מרורים מנשים . כמו אפולו הוא נמשך  לנשים  רגשניות,לא ראציונאליות ולא מציאותיות תוך ניסיון לשלוט בהן ללא הצלחה.היחסים בינהם הם מאוד מורכבים ודרמטיים עם מלחמת כוחות.
ביבי הנשלט על ידי אפולו הוא גם אל הנבואה וככזה יש לו חזון ויכולת לראות קדימה אם כי הוא לא תמיד מסוגל לבצע את החזון שלו שכן הוא רק האל השני בחשיבותו אחרי אלוהים .
אין לו דחפים חזקים כמו של אביו -זאוס (בן ציון) והוא רגיל להיות נער פלא –כזה שמתפעלים ממנו אבל הוא מאוד רוצה להגשים את הציפיות של אבא ממנו וכל חייו מרגיש שהוא חי בצל האב הגדול.
 
ציפי לבני ,מנהיגת קדימה לשעבר ,ועכשו מנהיגה משותפת עם הרצוג ,נשלטת על ידי האלה אתנה
לבני היא כמו אתנה –אלת החוכמה והאומנות,המסמלת את האישה ההגיונית והבטוחה בעצמה,ההולכת בעקבות ראשה ולא בעקבות ליבה .הינשוף שיושב על כתפה מסמל את חוכמתה.סיפור לידתה מראשו של זאוס מעניק לה מאפיין גברי.
כמו אתנה גם ציפי לבני היא אסטרטגית טובה ובעלת יכולת לרדת לפרטים .היא מסתדרת היטב עם גברים ,סומכת עליהם ופחות מוצאת את עצמה בחברת נשים ,שמתנהגות אליה בחשדנות.אולי זה משום שהיא מתקשה לייצר אינטימיות .יש בה סוג של אוטיזם רגשי שכן גם היא כמו האלה אתנה עוטה מגן ושיריון .היא לא חוברת לאנשים בכלל, ולנשים בפרט,אלא אם כן הן משרתות את האינטרסים שלה .ראו מקרה דליה איציק ורונית תירוש שהיא קירבה והרחיקה .
מדובר באישה גברית מאוד בהופעתה ובהתנהלות שלה .היא נאמנה לעצמה ולדעותיה ויש לה יכולת מוגבלת להשתנות ולשנות את המציאות .מאידך יש לה כישרון לזהות סוסים מצליחים והיא מסתדרת מצוין עם גברים מבוגרים ממנה המשמשים אותה כמנטורים וכמקפצה .וזו הסיבה שהיא חברה בזמנו לשרון שהיווה עבורה דמות אב.וזו הסיבה שעכשו כדי לשרוד פולטית היא זהתה הזדמנות להגיע שוב לראשות ממשלה על גביו של הרצוג ובאמצעות "מפלגת העבודה " לשעבר .
מבחינה פוליטית היא שמה בראש סדר היום שלה נושאים של מדיניות חוץ (כמו האלה
אתנה שהייתה מגינת העיר אתונה ) אבל נושאים חברתיים וקידום נשים לא מענינים אותה והיא גם מתעבת גברים ראותניים כמו ביבי ולכן לא יכלה ללכת איתו לקואליציה.
 
אביגדור ליברמן נשלט על ידי האל ארס –אל המלחמה
במנהיגים כמו אביגדור ליברמן שולט ארס שהוא אל המלחמה .ארס כאל,כארכיטיפ וכגבר הוא דימוי הכוח הפיזי הגברי .ליבו ויצריו מניעים אותו למלחמה ותוקפנות.זאוס אביו תיעב אותו ויצא נגדו.
מנהיגים כמו ליברמן עולים  במיוחד בעיתות של מלחמה כי אז הם יכולים להביא לידי  ביטוי את הערכים הלוחמניים שלהם ואת המאפינים האישיים שלהם שהם יצרים חזקים,לוחמנות,יציאה לקרב.זוהי מנהיגות ששואבת את כוחה מהדיכוטומיה-טובים מול רעים,חזקים מול חלשים,בוגדנות מול נאמנות,נחיתות מול עליונות.הוא פונה ליצרים והוא מייצר הרבה רגשות של גאוה וזהות לאומית .
זוהי מנהיגות מחוללת רגש.אנשים הולכים אחריו באש ובמים .יש באביגדור ליברמן כמו בארס כריזמה שנובעת מהחיבור החזק לרגשות .הוא בולט על רקע מנהיגים מרוחקים רגשית כמו  נתניהו (שיש בו גם את הצד של אפולו שיוצר ריחוק  רגשי ) ,כמו אהוד ברק (שבדומה לזאוס יושב על האולימפוס ומסתכל על כולם ) וכמו ציפי לבני שעטויה שיריון ומגן.הוא מתחבר לאנשים,הוא מנהיג מחולל רגשות,יש לו אנשים שילכו אחריו באש ובמים בדרך הארוכה.
ביבי נתניהו שגם הארכטיפ של פוסידון שגם הוא אל יצרי שולט בו מוצא  עימו שפה
משותפת על פי רוב ,והמחלוקת בינהם בבחירות אלו הוא זמני בלבד.
 
דרעי ,מנהיג ש"ס ,נשלט על ידי האל הרמס
דרעי כמו הרמס הוא האל הבלתי צפוי,אל המזל,צירופי המקרים,אמן התחבולות,מדריך ההמונים,מחבר ומפשר בין רמות שונות של אנשים בהיותו מדריך נשמות ,זריז מחשבה ושטף תנועה.
מה שמאפיין את דרעי  הוא היותו תחבולן כמו הרמס ובמערכת הבחירות הזאת זה יבלוט יותר מכל.לא סתם הוא בחר בקמפיין השקופים ,שהוכתר הקמפיין הטוב ביותר .
בדיוק כמו הארכיטיפ ששלוט בו הוא יודע להערים על כולם ,לקרוץ לכל עבר ולעשות פוליטיקה של עסקנים.הוא לא מנהיג שקובע סדר יום אבל הוא מעלה נושאים חברתיים על סדר היום שכן הרמס הוא מנהיג בגובה העיניים שיכול להסתדר עם כל סוגי האנשים .
זו הסיבה שהוא "חבר של כולם ":חבר של רמון ,חבר של אולמרט ועוד חברים טובים מהגוש החילוני.
הוא מחובר לצרכי השעה ולאנשים הפשוטים אבל יודע גם להסתדר  עם אנשים שנמצאים בעמדות גבוהות ממנו.הוא גם בד"כ מנהיג של פשרה –זו הסיבה שהוא הסכים לחזור לש"ס כמנהיג אחד מתוך השלישיה של אלי ישי ואטיאס .יש לו יכולת תיקשורת טובה עם אנשים,הוא זריז ,מהיר תנועה .מה שמאפיין אותו יותר מכול הוא היותו ילד נצחי שאינו מתבגר ולכן אי אפשר לקשור אותו בעבותות לאף אחד.הוא לא מחוייב לאף אחד-רק לעצמו.הוא חמקמק ,מלא קסם אך מתקשה למחוייבות.הוא גם נחשב מדריך הנשמות מה שמסביר את החיבור שלו לדת ולמפלגה ששורשיה דתיים .
 
 
 
 
יאיר לפיד וגם הרצוג נשלטים  על ידי אפולו
יאיר לפיד הוא כמו אפולו שזכה להערכה בממלכתו הנשגבת של אביו זאוס (טומי לפיד ) שם נחשבו בעיקר הכוח וההופעה התקשורתית .הרצוג נשלט גם הוא על ידי מורשת בית הרצוג שהגיע לתפקיד נשיא .
 
מהאל אפולו הם שואבים  תכונות ומאפיניים כמו יושר,ערכיות,עיסוק בענינים של אתיקה וצדק חברתי .ללפיד יש גם הכריזמה (מה שאין להרצוג ) ,הברק והקסם הרגשי שיש לילד פלא ,המושכים אנשים ללכת אחרי המנהיגים שלהם.הרצוג כמו אפולו נראה כמו הילד הנצחי ולכן גם הקול שלו נשאר ילדותי משהו.שניהם,כמו אפולו מרגישים שעליהם  להגשים את צוואתו של האב  (לא פלא שלפיד אפילו  כתב ספר ביוגרפי בשם אביו ) ולזכות להערכה בממלכתו הנשגבת של זאוס שם נחשבו בעיקר הכוח וההופעה.
ללפיד הבן וגם להרצוג הבן הנשלט על ידי ארכיטיפ אפולו יש מצד אחד יכולת מצוינת להסתדר עם נשים ועם גברים כאחד .מצד שני, יש להם גם נטיה להתבודדות,למופנמות  ולריחוק רגשי מה שעומד בעוכריהם כשהם צריכים  להתמודד בתוך מערכת פוליטית יצרית וצפופה מאוד .
     
   למידע נוסף ורישום לקורס 
הכנסו פרטים מטה
 
 
 

1 סיבות ללמוד בכישורים-קישורים :
 
מכללת בוטיק 
מכללת כישורים-קישורים היא מכללת "בוטיק ". בשונה מבית חרושת בבוטיק מתאימים את הבגד ללקוח. בכישורים אנו לומדים מקרוב את הלקוח שלנו ומתאימים לו את התוכנית המתאימה .המשך
 
הרמה האקדמית  התוכניות עומדות בסטנדרטים אקדמיים הגבוהים ביותר: כל המנחים והמרצים במכללה הם בעלי תארים מתקדמים מאוניברסיטאות מוכרות כמו כן יש לנו הכרה של איגודים מקצועיים המשך
 
המנחים והמרצים  צוות המנחים והמרצים שלנו הם אנשי מקצוע מהשורה הראשונה בארץ: בעלי כריזמה,
כושר מנהיגות, מקצוענות,ידע וניסיון. בנוסף חשיפה למגוון סגנונות ההנחיה של המרצים מסיעת לכל לומד למצוא את הסגנון האישי שלו.המשך
 
המלצות של לקוחות  למעלה מ-20,000 לקוחות: אנשים פרטיים וארגונים למדו אצלנו וממליצים עלינו.
שמנו עובר מפה לאוזן כבר למעלה מ-20 שנה .המשך
                                                                                                                  חפש באתר:             
     
 
 
 

צרו קשר

מכללת כישורים-קישורים 
מזכרת בתיה, רוטשילד 12
מיקוד: 7680400
טל. 08-699116108-6991161
פקס. 08-6991160
דוא"ל info@kishurim-center.com
        
© All rights reserved   info@kishurim-center.com